Bilgi QFIL Parçalı Romu Birleştirme (unsparse to sparse)

Zenlty

Firmware Team Leader at OMIX Mobile Technology
VIP Üye
Merhaba GSMTurkey üyeleri, sizlere QUALCOMM işlemcili cihazlarda 2017-18 yılından itibaren parçalı olarak verilen romu birleştrimeyi göstereceğim. Bu işlemi yapmanın amacı QFIL romunu TWRP'den yüklenebilir hale getirme isteği, fastboot roma dönüştürme isteği olarak sıralayabilirim.

Bu işlemlerde sorumluluk kullanıcıya aittir, sadece bilgi paylaşımı yapmaktayım.
Kafanızda soru işaretleri kalırsa konu hattından yazarak bilgi alabilir, hatalarınız mevcut olduğunda giderebilirsiniz.

Gizli İçerik
Romun parçalı olup olmadığını anlamak için rom klasörünü açın. İçerisinde
rawprogram_
ile başlayan dosya ve/ya dosyaları arayın.

Bu dosyaların içinde,
rawprogram0_upgrade.xml
rawprogram0_unsparse.xml
rawprogram0.xml.BAK
bunlar bulunuyorsa romunuz parçalıdır. Diğer bir yöntem ise dosyalara bakmaktır örneğim system.img yerine system_1.img system_2.img system_xx.img şeklinde belki 200 e kadar gider boyutları KB ile MB arası değişebilir.

Bu işlemi yapan araçları uzun süre araştırıp inceledim, işe yaradı ancak linux bilgisi gerekmekte. Linux bilgisi gerekmeyen durumlarda da araçların çok stabil çalışmadığını gördüm ben size garanti bir yöntem sunacağım.

Telefonunuza temiz bir rom yükleyin, ardından cihazın oem kilidini vs açıp TWRP yüklemesi yapın.

TWRP Recovery yüklemesi yaptıktan sonra forumda bulunan yedek alma konularına bakarak bölüm yedeklerinizi alın, aldığınız yedekleri bilgisayara kopyalayın.

Yedekleri romun içerisine atın ve rawprogram0.xml.BAK dosyasını rawprogram0.xml olarak değiştirin.

Ve parçalı yazılım artık birleşmiş hale gelecektir :)

Geri
Üst Alt