[Qualcomm Aynı Chipset Recovery Portlama Rehberi - 2 ]

Zenlty

Firmware Team Leader at OMIX Mobile Technology
VIP Üye
Olası hatalardan şahsım ve web sitesi sorumlu değildir.
Sorumluluk yalnızca kullanıcıya aittir.

Rehber - 1'e bakmadıysanız bu rehberi anlamakta zorluk çekebilirsiniz.
"Rehber - 1"

Gerekli araçları edindik.
Kullanacağımız kitchen'ı belirledik.
Portlayacak TWRP Recovery ve Stock Recovery'imizi bulup kitchen ile ayıkladık.
Sol tarafa Stock, sağ tarafa ise Port yapacağımız recovery'inin penceresini açtık.
Aşağıdaki şekilde gösterdiğim gibi.

xI4LBz.png

Kullandığınız kitchen'a bağlı olarak yazacağım dosyaların adı değişmektedir.
Yalnız dosyaların hangisi olduğunu mantık çerçevesinde sizlerin bulmasında kolaylık sağlaması açısından detaylandırmalarımı özenle yapacağım.

Kesinlikle bilinmesi gereken bazı yapılardan bahsedeyim.

Her cihazın kendine özgü kernel'i vardır. Bu bir nevi parmak izi misali her cihazda farklıdır.

Eğer kerneller aynı ise zaten cihazlar Clone cihazdır.

Ne port'u yaparsanız yapın KERNEL HER ZAMAN DEĞİŞECEKTİR.

Büyük harflerle özellikle belirtme nedenim o kadar önemlidir ki port'un ana işlevidir.

Eğer kernel atılmaz ise cihaz elinizde bile kalabilir.
Çok önemlidir.
Mutlaka yapılması gerekenler listenize büyük harfler ile
KERNEL yazın.

Kernel dosyanın diğer bir adı ise zImage'dir.
Kernel'i zImage olarakta görebilirsiniz.

Recovery'ilerinizi ayıklayınız.
Yukardaki resimde olduğu gibi sağ tarafa Stock sol tarafa Port klasörlerini pencerelendiriniz.

Bu yazacağım dosyalar Sol'dan Sağa yani Stock Recovery'den Port Recovery'e olacaktır.

Kod:
dosyaninadi.img - kernel ya da dosyaninadi.img - zImage ya da kernel, zImage içeren dosya.

9GQ028.png

/ramdisk içerisinden
Kod:
Eğer stock recovery ve port recovery'de fstab.qcom var ise;

fstab.qcom dosyasını stock'tan port'a atınız.

Eğer Port'ta yoksa atmayınız.
LUyzIS.png

İşin can alıcı kısmı diyebilirim.

Burada bilgisayar kullanma beceriniz ve zekanızı ölçebilirsiniz.

Her yeni Developer'ın takılıp hata yaptığı yerdir.
/ramdisk/etc içerisine giriniz.
recovery.fstab
dosyasını göreceksiniz. Bunun dışında başka fstab dosyaları örneğin twrp.fstab dosyalarını görebilirsiniz.

Öncelikle stock ve port recovery.fstab dosyalarını NotePad++ ile açın. Sağ tık yaparsanız Edit With NotePad++ yazısını göreceksinizdir.

Öncelikle partition yollarınızı öğrenin. Bir partition şuna benzer
Kod:
/dev/block/bootdevice/by-name/system

/dev/ ile başlar partitionun adı ile biter. Yukarıdaki kod bloğu içerisinde olduğu gibi.
Port kısmı inceleyiniz.

Partitionlarınız Port'taki ile aynı ise yapmanız gerekenler şunlardır.
Stock partitionda olupta port partitionlarda olmayan satırları ekleyin.
Stock partitionda olmayıp port partitionda var ise port partitiondan o satırları olduğu gibi silin.

Aralarında çok fark var ise şunu yapınız.

Stock Partition ana dizinini kopyalayınız. Aşağıdaki gibi
Örneğin
Kod:
Boot partitionunuz : /dev/block/bootdevice/by-name/boot
Ana Partitionunuz : /dev/block/bootdevice/by-name/
Q7HGP9.png

Ana partitionuzu bulmayı öğrendiniz. Port partitionu da aynı şekilde bulup ana dizinden değiştiriniz.

Rehber seriye devam edecektir.

Developer : Barış MIZRAKLI
Date : 14.11.2018
Chipset : Qualcomm Any Chipset

Son düzenleme:
Olası hatalardan şahsım ve web sitesi sorumlu değildir.
Sorumluluk yalnızca kullanıcıya aittir.

[Gizli içerik]
[Gizli içerik][Gizli içerik]
[Gizli içerik]
Çok güzel buraya kadar iyi anladım ve uygulama da bunları yapıyorum. Şimdi işin inceliklerine yani serinin devamını heyecanla bekliyorum. Çünkü bunların yapılıp hala twrp'nin çalışmadığı durumlarda neler yapılmalıdır?

Bu arada bu note pad kullanımı ile ilgili de bir rehber olursa çok iyi olur. Çünkü ben orada çok zaman kaybediyorum.

Çok güzel buraya kadar iyi anladım ve uygulama da bunları yapıyorum. Şimdi işin inceliklerine yani serinin devamını heyecanla bekliyorum. Çünkü bunların yapılıp hala twrp'nin çalışmadığı durumlarda neler yapılmalıdır?

Bu arada bu note pad kullanımı ile ilgili de bir rehber olursa çok iyi olur. Çünkü ben orada çok zaman kaybediyorum.
NotePad++ bir Ide'dir. NotePad++ için özellikle bir rehber ve ayrıca partition düzenleme içinde özel bir rehber yayınlayacağım :)

NotePad++ bir Ide'dir. NotePad++ için özellikle bir rehber ve ayrıca partition düzenleme içinde özel bir rehber yayınlayacağım :)
Sabırsızlıkla bekliyorum. Daha önce çektiğin videoları izledim twrp port ile ilgili çok faydalı oldu. Şimdi yazı ve görsel olarak anlatım yapınca tam olarak kafama oturmaya başladı.

Sabırsızlıkla bekliyorum. Daha önce çektiğin videoları izledim twrp port ile ilgili çok faydalı oldu. Şimdi yazı ve görsel olarak anlatım yapınca tam olarak kafama oturmaya başladı.
Konularımı dikkate almanız ve anlamanız sevindirdi.

3. ve en önemli seri bekliyoruz.

Geri
Üst Alt